Ansøg Gigtforeningens Priser 2027
- 10 studenterpriser a 15.000 kr. – ansøgningsfrist 12. februar 2027 kl. 12
- Ung Forskertalentpris på 100.000 kr. – indstillingsfrist 12. februar 2027 kl. 12
- Dronning Ingrids Forskerpris på 250.000 kr. – indstillingsfrist 15. april 2027 kl. 12
Opslagene ses nedenfor, men de kan også ses på: Ansøgningsfrister for forskningsstøtte fra Gigtforeningen
Studenterpriser 2027 – 10 x 15.000 kr.
Gigtforeningen vil gerne opfordre medicinstuderende til at specialisere sig inden for gigtområdet. Derfor uddeler vi hvert år en række studenterpriser på hver 15.000 kroner.
Priserne uddeles til medicinstuderende eller grupper af medicinstuderende, der laver bemærkelsesværdige kandidatopgaver eller forskningsårsopgaver inden for gigtområdet. Prisen tildeles ikke for bacheloropgaver
For at komme i betragtning skal du senest 12 måneder efter opgaveeksamen ansøge om en studenterpris. Ansøgningen skal bl.a. indeholde en indstilling fra din vejleder og en kopi af dit karakterbevis.
En opgave kan kun indsendes en gang, og du kan kun modtage prisen en gang. I tilfælde hvor en opgave er løst af flere eksaminander, skal alle eksaminander indsende en ansøgning i deres eget navn og notere, hvem de har løst opgaven sammen med.
Priserne vil blive overrakt i forbindelse med Gigtforeningens repræsentantskabsmøde i maj 2027.
Studenterpriser skal søges via Gigtforeningens elektroniske ansøgningssystem efond.
Der er ansøgningsfrist fredag den 12. februar 2027 kl. 12.
Gigtforeningens ung forskertalentpris
Med prisen ønsker Gigtforeningen at hylde unge talentfulde forskere, der brænder for forskning, og som bidrager med fremskridt inden for forståelse og forbedring af gigtsygdomme.
Gigtforeningens ung forskertalentpris tildeles hvert år en ung forsker og overrækkes på Gigtforeningens repræsentantskabsmøde i maj måned.
Prisen er på 100.000 kr. og skal anvendes på forskningsaktiviteter herunder evt. forskningsophold i udlandet.
Indstilling af kandidater
Kandidater til prisen skal forske på en dansk forskningsinstitution, have en ph.d. og være under 40 år ved indstillingsfristens udløb. Den talentfulde unge forsker skal bidrage med fremskridt inden for forståelse af gigtsygdomme og bedre livskvalitet for patienterne og skal have opnået international opmærksomhed for sin indsats inden for gigtforskning.
Forskere fra danske universiteter, hospitaler eller andre forskningsinstitutioner kan indstille en eller flere kandidater til prisen. Tidligere kandidater kan blive indstillet igen. Man kan ikke indstille sig selv, og man kan kun modtage prisen én gang.
Indstillinger sendes via Gigtforeningens elektroniske ansøgningssystem efond
Indstillingen skal indeholde:
- En beskrivelse af kandidatens talent og bidrag til fremskridt inden for gigtforskning (f.eks. generede forskningsresultater med betydning for mennesker med gigt, formidling af resultaterne og/eller ibrugtagning af nye fremskridt for mennesker med gigt)
- Kort CV med publikationsliste
Dr. Ingrids Forskerpris 2027
Gigtforeningen indkalder motiverede indstillinger til mulige modtagere af Dronning Ingrids Forskerpris på 250.000 kr.
Formål
Gigtforeningen uddeler Dronning Ingrids Forskerpris med henblik på:
- at sætte fokus på dansk gigtforskning og profilere gigt som et interessant forskningsfelt.
- at give aktive forskere en påskønnelse for deres indsats og en mulighed for at udvikle nye ideer samt at profilere Gigtforeningen i forskermiljøet
Uddeling
Prisen uddeles i forbindelse med den internationale gigtdag den 12. oktober 2027.
Hvem kan modtage prisen?
En forsker med en målrettet og fortsat aktiv profil inden for dansk forskning med perspektiver for mennesker med gigt. En forsker, der har ydet en perspektivrig indsats og/eller resultater, der muliggør mærkbare forbedringer i forhold til forebyggelse og behandling af gigt, eller mere generelt skaber bedre muligheder i hverdagen for mennesker med gigt. Nuværende medlemmer af Gigtforeningens forskningsråd kan ikke indstilles til Dr. Ingrids Forskerpris. Prisen kan i særlige tilfælde deles af flere forskere. Dronning Ingrids Forskerpris kan kun modtages én gang.
Krav
Beløbet kan bruges til forskning i bred forstand. Eneste krav til prismodtageren er, at denne forpligter sig til efterfølgende at medvirke til formidling af forskningen i pressen og i Gigtforeningens blad LedSager med fokus på, hvilke konkrete muligheder forskningsresultaterne kan skabe for mennesker med gigt.
Indstilling
Prisen kan ikke søges. Alle kan indstille kandidater.
Indstillingen af kandidater skal indeholde:
- En kort begrundelse for at indstille kandidaten
- Beskrivelse af relevant forskning
- Kandidatens CV
Prisens størrelse
250.000 kr.
Indstillingen sendes til
Indstillingen skal indsendes via Gigtforeningens elektroniske ansøgningssystem efond
Eventuelle spørgsmål kan rettes til Connie Ziegler, tlf. 39 77 80 38, Henriette Thorseng, tlf. 39 77 80 67 eller på forskning@gigtforeningen.dk
Indstillingen skal indsendes senest torsdag d. 15. april 2027 kl. 12.
